התקשרו:

052-4236971

האם כל תחקיר ביטחוני כולל בדיקת פוליגרף ?

אנשים רבים המגיעים אלי לפגישה, כלל לא יודעים האם לאחר התחקיר הביטחוני, הם אמורים לעבור גם בדיקת פוליגרף.

פעמים רבות הם אפילו לא יודעים מה הסיווג הביטחוני  הנדרש מהם, והאם הם עוברים תחקיר לרמה 2, תחקיר לרמה 3, או בכלל מדובר בראיון מהימנות קצר לרמה 6 בלבד. אני לא יודעת אם זה מפני שלא אמרו להם, או שלאחר שהמונח "תחקיר ביטחוני" נזרק לחלל האוויר הם נלחצו והפסיקו להקשיב…

כאשר אתם מגיעים לתחקיר ביטחוני, חשוב לדעת לאיזו רמה אתם מיועדים, איזה סיווג, כי קיימים הבדלים בתחקיר בין הרמות השונות. לא הבדלים דרמטיים, אבל קיימים.

ישנן רמות סיווג בהן נדרשת גם בדיקת פוליגרף

כמו כן, ישנן רמות סיווג בהן נדרשת גם בדיקת פוליגרף לפני מתן ההכשר הביטחוני. כלומר, מספר ימים או שבועות לאחר התחקיר, יפנו אל המועמד למשרה הביטחונית ויקבעו לו בדיקת פוליגרף. בכל מקרה, בדיקת הפוליגרף אינה מתבצעת מיד לאחר התחקיר. אף אחד לא יוצא מתחקיר של מספר שעות ונשלח מיידית לפוליגרף. כן יכולה להתבצע הכנה לפוליגרף בתום התחקיר, ועל כך המתחקר ירחיב ויסביר בפירוט.

למרות שאני בודקת פוליגרף בעלת מכון לפוליגרף, על מהלך בדיקת הפוליגרף לא ארחיב כאן, כפי שאינני מרחיבה עליה בהכנה לתחקיר ביטחוני. חשוב לי שמי שמגיע אלי, יתמקד בשלב הראשון בתחקיר עצמו ויגיע מוכן ורגוע לתחקיר. במידה ונדרשת בדיקת פוליגרף בהמשך, נדבר עליה בהמשך וניתן גם לבצע סימולציה בהמשך. אין סיבה לערבב בין השניים.

 

כמובן, שמי שסיפר הכל בתחקיר הביטחוני, ולא משנה אם זה תחקיר לרמה 1 או ראיון לרמה 6, יכול להיות רגוע גם אם הוא מוזמן לבדיקת פוליגרף. הרי הוא כבר אמר הכל.

יכול להיות מצב, שבו אדם עבר תחקיר ביטחוני לרמה שאינה דורשת בדיקת פוליגרף כחלק מהתהליך, ובכל זאת יבקשו ממנו לעבור בדיקה שכזו. זה יכול לנבוע מכך שרוצים לבדוק את אמינותו בנושא מסוים, ואז בדיקת הפוליגרף תתמקד בנושא הספציפי.

למשל, אם מתחקר הרגיש שהמתוחקר לא סיפר הכל בנושא כלשהו- הימורים/סמים/קשר לעבריינים או כל נושא אחר עליו נשאלים בתחקיר- הוא יכול בדוח אותו הוא מגיש להמליץ על ביצוע בדיקת פוליגרף בנושא הספציפי לפני קבלת החלטה באשר לסיווג הביטחוני הנדרש.

במקרה כזה, למרות שרמת הסיווג הנדרשת אינה מחייבת בדיקת פוליגרף, המועמד עשוי להישלח לבדיקה כזו.

תחקיר ביטחוני פוליגרף

אשמח להכיר - השאירו פרטים ואחזור אליכם

דילוג לתוכן