התקשרו:

052-4236971

מה זה סיווג ביטחוני?

את מועמדת לתפקיד בתעשייה הביטחונית, עברת בהצלחה את הריאיון אצל הבוס המיועד, ונאמר לך שכל מה שנותר הוא לעבור בהצלחה את התחקיר הביטחוני.

אתה לפני צבא, מתכנן כבר שנים לשרת ביחידה עילית, ונאמר לך שיש לך את כל הכישורים הפיזיולוגיים הנדרשים ועכשיו רק צריך שתעבור תחקיר ביטחוני.

אבל מה זה בכלל? ואיך עוברים את זה? מי קובע אם עברתי או לא? בואו נעשה קצת סדר.

ישנם תפקידים בצבא או בגופים ציבוריים ואזרחיים הדורשים גישה למידע רגיש ומסווג. גישה לתפקיד כזה, ולמידע הזה,  תינתן רק למי שעבר בדיקת התאמה ביטחונית והוחלט לתת לו הכשר ביטחוני, כלומר סיווג ביטחוני ברמה הנדרשת לתפקיד.  

לכל תפקיד בצבא ולכל משרה בתעשיות הביטחוניות, יש את רמת הסיווג הנדרשת אליו, והיא מסווגת 1-6, כאשר 6 זו רמת הסיווג הנמוכה ביותר, בה נחשפים למידע רגיש פחות, ורמת סיווג 1 זו הרמה הגבוהה ביותר, בה נחשפים למידע מסווג ביותר.

כדי לקבל סיווג ביטחוני, צריך לעבור בדיקת התאמה ביטחונית, בה נאסף מידע רב על המועמד ממקורות שונים.  החלק העיקרי של בדיקת ההתאמה הביטחונית הוא התחקיר הביטחוני. זה יכול להתבצע לקראת שירות צבאי ובמהלכו (כולל שירות מילואים), לפני קבלה לתפקיד מסווג כלשהו, לפני מעבר לתפקיד עם סיווג ביטחוני גבוה יותר, וכמו כן מתבצעות  גם בדיקות ביטחון חוזרות אחת למספר שנים, כל עוד האדם מוצב בתפקיד מסווג.

בתחקיר הביטחוני אוספים מידע על מועמד, כדי לבדוק עד כמה הוא מתאים לתפקיד הכולל חשיפה למידע מסווג. התחקיר אותו תעבור מתאים לרמת הסיווג הביטחוני הנדרשת בתפקיד אליו אתה מיועד.

התחקיר מתבצע על ידי מתחקר שהוסמך לכך, ואורך מספר שעות. במהלך התחקיר, נאספים פרטים אישיים הנוגעים לחייך, ביניהם מקומות עבודה, אירועים משמעותיים בעבר, מצב רפואי ונפשי, נסיעות לחו"ל, קשרים חברתיים, הרגלי בילוי, צריכת סמים ואלכוהול ועוד.

התחקיר הביטחוני מתבסס על שאלון מפורט שאתה ממלא מבעוד מועד ומביא עמך לתחקיר ולכן חשוב מאוד להשקיע זמן ומחשבה במילוי השאלון.

בסוף התחקיר תשלח לביתך ותתבקש להמתין לתשובה (סבלנות, זה עלול לקחת גם מספר שבועות ). הגוף שיקבע האם לתת את הסיווג הביטחוני בתום התהליך או לא, זה שירות הביטחון הכללי.

סיווג ביטחוני

אשמח להכיר - השאירו פרטים ואחזור אליכם

דילוג לתוכן